Dostępność

Dostępność

Leaf

Sprawdź dostępność

Wczesne odmiany jabłek zaczyna zbierać się od połowy sierpnia. Odmiany późniejsze, takie jak np. gala, zbiera się we wrześniu.
Zbiory powinny skończyć się w drugiej połowie października. Proces zbierania owoców jabłoni jest bardzo pracochłonny, ponieważ robi się to ręcznie i bardzo delikatnie, uważając, aby nie uszkodzić owoców.
Jabłka zrywa się z drzewa bezpośrednio do dużych skrzyniopalet (obecnie plastikowych). Do jednej skrzyniopalety
można włożyć około 300 kg jabłek.

Sprawdź, w jakich miesiącach dostępne są poszczególne odmiany jabłek.
Odmiana Miesiąc
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Jonagored
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Red Chief
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Idared
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Gala
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Golden Delicious
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Red Jonaprince
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple
Apple

Pakowanie

Sposób zapakowania musi spełniać warunki normy jakości handlowej dla jabłek. Jabłka muszą być pakowane w sposób, który zapewni należytą ochronę produktu. Opakowanie musi być wystarczająco sztywne a materiały użyte wewnątrz niego muszą być nowe, czyste i takiej jakości, która pozwala uniknąć jakichkolwiek, zewnętrznych lub wewnętrznych, uszkodzeń produktu. Do dalekiej wysyłki jabłek, jakim jest rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich kluczowe jest ich odpowiednie zapakowanie. Najlepiej sprawdza się opakowanie kartonowe typu bushel.

Do bushela o wadze netto 18 kg i brutto około 19,80 kg, wkłada się jabłka warstwami na osobnych wytłoczkach, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko uszkodzenia owoców podczas transportu.

W zależności od kalibracji i odmiany jabłka dobiera się inny rozmiar wytłoczki.

Transport i logistyka

Eksport jabłek na dalekie rynki, takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, odbywa się głównie drogą morską. Ten sposób wysyłki jest zdecydowanie bardziej opłacalny niż transport lotniczy.

Jabłka transportowane są głównie w czterdziestostopowych kontenerach chłodniczych typu Reefer. Można realizować wysyłki w dwudziestostopowych kontenerach, ale ich dostępność na rynku jest ograniczona, dodatkowo, jest to nieopłacalne ze względu na małą ilość załadunku. W czterdziestostopowych kontenerach mieści się około 21 ton owoców.

Jabłka zapakowane w bushel ładowane są na ciężarówki z podpiętymi kontenerami. Istotne jest, aby kontenery były już schłodzone. Dzięki temu zachowuje się łańcuch chłodniczy, który zapewnia świeżość owoców do samego końca podróży.

Ciężarówki dostarczają kontenery pełne jabłek do portu morskiego, aby umiejscowić je na statku. Eksporterzy mogą zdecydować się na następujące porty morskie: Gdynia (Polska), Hamburg i Bremerhaven (Niemcy), Koper (Słowenia) i Triest (Włochy). Wybór portu zależy od czasu trwania podróży
i ceny. Transport drogą morską może trwać od 21 do 40 dni.

Kontenery chłodnicze posiadają jeszcze możliwość kontrolowania wilgotności powietrza i oczywiście temperatury.
Przyjmuje się ustawienie temperatury na poziomie 1-2 stopnie Celsjusza i wilgotności na poziomie około 80-90%.

Zachowanie świeżości po zerwaniu

W jabłku po zerwaniu wciąż zachodzą procesy życiowe, z których najistotniejsze są oddychanie i transpiracja, czyli parowanie. Długotrwałe parowanie powoduje spadek ich masy, owoce tracą na jakości i wyglądzie, głownie przez nieatrakcyjną pomarszczoną skórkę. Proces parowania zachodzi wolniej, gdy temperatura przechowywania jest niższa. Dlatego tak ważne jest zachowanie niskiej temperatury od momentu zerwania jabłka z drzewa do momentu dostarczenia go do klienta, tak zwane zachowanie łańcucha chłodniczego. Podczas transportu wykorzystuje się specjalne pochłaniacze wilgoci i dwutlenku węgla, aby dodatkowo zminimalizować efekt starzenia się.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej informacji związanych z dostępnością
i realizacją zamówienia, zapraszamy do kontaktu.

Chcesz zamówić nasze jabłka? Poznaj warunki współpracy.
Skontaktuj się z nami!

KONTAKT